Kristel Rõss, reporter
Kuigi praegune töölepinguseadus on kehtinud oluliste muudatusteta üle kümne aasta, kohtab tööinspektor nii mõnigi kord seadusetähe tundmise ja järgimisega jänni jäänud töötajaid ja tööandjaid.
Mida pidada silmas, kui soovite vahetada töökohta? Tuleb esitada kirjalik taotlus ja info selle kohta, mis kuupäevast ei soovi te senisel kohal jätkata.
Varem võis töötaja kuu aja vältel oma avalduse iga kell tagasi võtta. Nüüd on see võimalik ainult tööandja nõusolekul, selgitab Tartumaa tööinspektsiooni tööinspektor-jurist Neenu Pavel. Seepärast tuleks lahkumisotsus põhjalikult läbi kaaluda, manitseb ta.
Lahkumisavaldus ei saa olla tingimuslik: kui palka ei suurendata, olen sunnitud lahkuma. Ka ei saa lahkumisavaldust käsitleda kui ettepanekut palgaläbirääkimisteks.
Töötaja peab jätkama endises kohas veel kuu, kui tööandja seda nõuab. Kui töötaja lahkub tööandja nõusolekuta varem, on tööandjal õigus nõuda varem lahkutud tööpäevade eest rahalist hüvitust.
«On olnud juhtumeid, kus päevapealt töökohta vahetanud müüjad pidid maksma endisele tööandjale kompensatsiooni,» toob tööinspektor näite.
Emade-isade õigused
Üsna sageli tuleb ette, et oma õigustest ei ole teadlikud väikeste laste emad-isad ja lapseootel naised. Ikka ja jälle näeb inspektor, et ei tööandja ega töötaja pole kursis seadusemuudatusega, mis kaitseb ühtviisi nii alla 3-aastase lapse ema kui ka isa.
Niisiis ka alla 3-aastase lapse ema ja isaga võib lõpetada töölepingu vaid ettevõtte pankroti või likvideerimise korral, katseaja ebarahuldavate tulemuste või töötaja distsipliinirikkumise, usalduse kaotuse või vääritu teo puhul. Aga ka sellistel juhtudel on vajalik tööinspektori nõusolek.
Kui tööleping lõpetatakse töötaja algatusel, poolte kokkuleppel või lepingu tähtaja möödumise tõttu, ei takista töötaja rasedus, haigus, puhkus või alla 3-aastase lapse kasvatamine töösuhte lõpetamist.
Ka lapseootel töötajate kohtlemine ei käi alati seadusetähe järgi, nendib Pavel. «Samal ajal kui avaliku elu tegelased rõhutavad järglaste soetamise ja nende eest hoolitsemise tähtsust, ei ole paljude tööandjate suhtumine kaugeltki soosiv,» väidab ta.
Kui naistöötaja teatab oma rasedusest, saab ta pahatihti õnnitluste asemel hoopis pahameele osaliseks, tõdeb inspektor. Põhjus on lihtne rasedal töötajal on õigus nõuda erikohtlemist.
Tööandja peab lapseootel töötaja tervise kaitsmiseks tema töötingimusi ajutiselt kergendama või viima ta üle lihtsamale tööle.
Rasedat ei tohi sundida tööle puhkepäevadel või öisel ajal, saata töölähetusse või nõuda temalt ületunde. Lapseootel naisel peab olema võimalus puhata ning käia tervisekontrollis, loetleb tööinspektor. See kõik võib põhjustada ettevõtjale ebamugavusi.
Kui kõiki neid nõudmisi pole võimalik täita, peab tööandja pöörduma kohaliku tööinspektori poole alles siis võib raseda ajutiselt tööst vabastada ning ema saab jääda koju haiguslehele, selgitab Pavel.
Tööandja suhtumine
Tööinspektori-juristi juurest abi ja nõu otsinuist on kolmandik tööandjad ja kaks kolmandikku töötajad. Kui töötaja ja tööandja ei jõua kokkuleppele, võib otsida abi töövaidluskomisjonist. Erinevalt kohtust saab siit lahenduse kiiresti, umbes kuu-pooleteisega, ütleb Pavel.
Siiski leiab ta, et töötaja on töösuhetes peaaegu alati nõrgem pool. Pavel võib tuua näiteid tööandjatest, kes ei hooli oma töötajatest: nad nõuavad ületundide tegemist ja jätavad maksmata lisatasud. Töötaja ei julge enda eest seista, sest kardab kohast ilma jääda.
«Kõik algab ju suhtumisest, on selliseidki näiteid, kus tööandja kohtleb alluvaid põlgusega, näiteks alustab päeva sõimuga,» tõdeb Pavel.
Omaette probleem on n-ö musta tööjõu kasutamine ja ümbrikupalkade maksmine seegi seab kaitsetusse seisu eelkõige just töötaja.
Sageli jäävad ettevõtjad musta asjaajamisega vahele mõne tööõnnetuse tõttu. Kui töötajaga on juhtunud õnnetus, saab tööinspektsioon haiglast kohe vastava teate. Mõni tööandja on üritanud juhtunut varjata ja teatanud: «Aga meil ei töötagi sellenimelist.»
Paveli sõnul lokkab musta tööjõu kasutamine enim ehitustel, väikekaubanduses ja toitlusasutustes kohtades, kus arveldatakse sularahaga. Enamikul suurtest tööandjatest on paberlik asjaajamine siiski korrektne, möönab ta.
Hüvitis töötukassast
Koondamise puhul on töötajad oma õigustega päris hästi kursis, koondamistasude suurusest on palju räägitud, arusaamatuks jääb aga töötukassa funktsioon, nendib Pavel.
Kui töötaja lahkub omal soovil, poolte kokkuleppel või on vallandatud, ei saa ta töötukassast hüvitust.
Töötukassa kompensatsiooni on õigus saada töötuks jäänuil, kes võtavad ennast tööhõiveametis arvele ning on tasunud töötuskindlustusmakseid 12 kuud.
Töösuhte lõpetamine
Alla 3-aastast last kasvatava isiku või rasedaga on keelatud lõpetada töölepingut
koondamise tõttu,
mittevastavuse tõttu töökohale,
pikaajalise töövõimetuse tõttu,
töötaja vanuse tõttu.
Alla 3-aastase lapse vanema või lapseootel töötajaga võib lepingu lõpetada
ettevõtte likvideerimise või pankroti tõttu,
katseaja ebarahuldavate tulemuste tõttu,
distsipliinirikkumise, usalduse kaotuse või vääritu teo tõttu.