Helve Toomla
jurist
Millal võib töötajat koondada?
Keda ja millal ei tohi koondada?
Kellel on jäämisel eelisõigus?
Üldjuhul on koondamine lubatud siis, kui töö lõpeb kas töömahu vähenemise, tootmise või töö ümberkorraldamise, varem töötanud töötaja tööle ennistamise vms tõttu. On siiski selliseid inimesi, keda seadus ei luba koondada isegi töö lõppemise korral, ja on neid, kelle koondamisel kehtivad teatavad piirangud.
Täiesti keelatud on raseda või alla kolmeaastast last kasvatava inimese (nii ema kui ka isa) koondamine. Sama keeld kehtib ka sellele, kes ilma emata kasvatab lapsinvaliidi või alla kolme-aastast last. Tööandja algatusel, sh ka koondamise tõttu, ei ole lubatud töölepingut lõpetada töötaja ajutise töövõimetuse (haiguse) ajal, v.a juhul, kui lepingu lõpetamise põhjus ongi pikaajaline haigus. Samuti ajal, mil töötaja on puhkusel (sh lapsehooldus- ja palgata puhkusel), osaleb seaduslikus streigis, täidab riigi või kohaliku omavalitsuse pandud ülesandeid või esindab seaduse või kollektiivlepinguga ettenähtud korras töötajaid.
Need on ajutised piirangud, mille möödumisel saab töölepingu lõpetada. Koondamisteate võib siiski inimesele anda või saata ka haiguse, puhkuse vms piirangu ajal.
Kui töötajaid koondatakse, on tööle jäämise eelisõigus töötajate ja ametiühingu usaldusisikutel, ametiühingu juhatuse liikmetel, töökeskkonna volinikel ja töökeskkonnanõukogu töötajate valitud liikmetel.
Esindajatel eelisõigus
Seda eelist saab kasutada ainult juhul, kui koondatavaid valitakse mitme sama ameti inimeste hulgast. Töötajate esindaja koondamisel tuleb koondamisteade anda või saata talle ühe kuu võrra varem kui teistele sama staaÏiga töötajatele. Pikem etteteatamise aeg kehtib veel ühe aasta jooksul pärast töötajate esindamise volituste lõppu.
Töötajate esindajate ja ka alaealise koondamiseks peab tööandja taotlema tööinspektori nõusolekut. Ning enne ametiühingu esindaja kohta otsuse tegemist on tööinspektor kohustatud küsima töötajaid esindava organisatsiooni arvamust. Nii pensionieelikutest kui ka pensionäridest töötajad on võrdsed teistega töö lõppemisel kuuluvad koondamisele nemadki ning neil on õigus saada samasuguseid koondamishüvitisi nagu teistel töötajatel.
Koondamishüvitis
Tööandja maksab hüvitist:
töötajale, kellel on pidevat tööstaaÏi tööandja juures kuni viis aastat kahe kuu keskmise palga ulatuses;
töötajale, kellel on pidevat tööstaaÏi tööandja juures viis kuni kümme aastat kolme kuu keskmise palga ulatuses;
töötajale, kellel on pidevat tööstaaÏi tööandja juures üle kümne aasta nelja kuu keskmise palga ulatuses.
Allikas: töölepinguseadus