Anu Ojasalu,
Eesti töötukassa avalike suhete juht
Kui tegu on kollektiivse koondamisega, maksab ligikaudu poole koondamishüvitisest töötajale välja töötukassa. Kollektiivne koondamine on olukord, kus tööandja vabastab 30 päeva jooksul töölt või teenistusest vähemalt:
viis töötajat, kui ta annab tööd kuni 19 töötajale;
kümme töötajat, kui ta annab tööd 2099 töötajale;
10% töötajatest, andes tööd 100299 töötajale;
30 töötajat, andes tööd vähemalt 300 töötajale.
Kollektiivse koondamise läbiviimiseks peab tööandja esmalt konsulteerima töötajate esindajatega, et leida võimalusi koondatavate töötajate arvu vähendamiseks, koondamise tagajärgede leevendamiseks ning vabanevate töötajate tööotsingute ja ümber- või täiendusõppe toetamiseks. Mõistagi on tööandja kohustatud töötajate esindajaid kollektiivsest koondamisest õigel ajal teavitama. Seejärel tuleb töö-inspektsioonile esitada avaldus töölepingute kollektiivse üles-ütlemise kooskõlastamiseks. Tööandja ei või töötajate töösuhteid lõpetada enne 30 päeva möödumist alates tööinspektsioonilt kooskõlastuse saamisest.
Kollektiivse koondamise hü-vitist peab töötukassast taotlema tööandja, kuid raha maksab töötukassa otse töötajale. Vormikohane avaldus koos vajalike dokumentidega tuleb töötukassale esitada hiljemalt 25 päeva enne esimese töö- või teenistussuhte lõpetamise päeva. Hüvitise suurus arvestatakse töötaja keskmise kuupalga alusel, mille kohta esitab andmed tööandja; see kantakse töötaja pangakontole või saadetakse posti teel hiljemalt töö- või teenistussuhte lõpetamise päevaks. Kui inimene pärast koondamist kohe uut töökohta ei leia, saab ta tööotsingute ajaks taotleda töötukassast töötuskindlustushüvitist.
Loe:
www.tootukassa.ee