Vahur Murutar
SELF II koolitaja
Sageli räägitakse, et:
suhted kolleegidega mõjutavad oluliselt tööalast motivatsiooni, tehatahtmist, rahulolu tööga;
tööle tullakse töö pärast, ära minnakse suhete pärast (eriti sageli juhialluva halbade suhete pärast);
kui tööd on vähe, hakatakse igavusest teiste vastu intrigeerima;
kui ajad on rasked ja muutusi palju, siis töösuhted pingestuvad.
Psühholoogid lisavad eeltoodule väite, et inimene kaldub tööl kujundama samalaadseid suhteid, nagu need olid tal lapsepõlves talle oluliste inimestega.
Majanduslikult edukatel, lahedatel aegadel pole lähisuhteid, emotsionaalset seotust ja asjadest otsekoheselt rääkimist tööl õigupoolest vaja. Väga tulemuslik võib olla ka omaette rügav või olusid ja teisi ära kasutav üksiküritaja.
Halbadel aegadel on olukord keerulisem. Ühelt poolt on senisest enam vaja konkureerida, ennast näidata, silma paista, oma kompetentsust suurendada ja tõestada.
Teisalt muutub ülitähtsaks kaaslaste toetus, võimalus oma mõtteid ja tundeid jagada, arusaama hetkeolukorrast kontrollida. Kokkupuutepunkte tekib juurde, näiteks on vaja ootamatuid ülesandeid täita, tööd ümber jagada, üksteist abistada. Suhtlemine kolleegidega peaks muutuma tihedamaks, üksteise tundmine ja arvestamine suuremaks.
Ja samal ajal on üha olulisem öelda ka ebameeldivaid asju: panna piire (ma ei taha sellist tööd teha, ma ei nõustu selliste tingimustega), anda negatiivset tagasisidet ja teatada ebameeldivaid uudiseid (palga külmutamised, koondamised jne). Kõik see nõuab oluliselt suuremat isiksuslikku küpsust ja edukamat suhtlemist kui majanduse õitsengu ajal.
Praktilisi soovitusi
Ümbritsevat majandusolukorda eriti muuta ei saa, tegeleda saab enese arendamisega, sealhulgas oma suhtumise ümberkujundamisega. Teadlikult saab suhteid kujundada.
Viletsal juhul võib aidata töö-andja ja/või klientide kirumine, üksteist emotsionaalselt toetavate padjaklubide loomine jmt.
Pikema aja jooksul viib see tee mõistmatuseni klientide või firma eesmärkide suhtes, küünilisuseni, läbipõlemiseni. Ehk lihtsalt öeldes: see pole väärikas.
Paremal juhul on võimalik arendada ja teadlikult kasutada oma sotsiaalseid oskusi ning:
raskusi ja vastuolusid märgata, mitte ignoreerida;
oma pingeid maandada ja oma ärevusest tingitud imeliku käitumise üle naerda;
ennast kehtestada, ausalt oma võimalustest ja vajadustest teada anda;
püüda teisi mõista ja arvestada;
olla orienteeritud lahendustele, pakkuda võimaluse korral kõiki rahuldavaid variante probleemidega toimetulekuks;
olla jõudumööda kaaslastele toeks, ärakuulajaks, juhendajaks, mõtete peegeldajaks;
nautida kaaslastega koos olemist (selmet muretsemisele keskenduda);
tunda ära manipulatsioone ja neile selgelt vastata;
luua ka tööl sõbrasuhteid.