Agne Narusk
Palgad järgivad tarbijahinnaindeksit seal, kus on korralikud kollektiivlepingud.
Vaid üksikutes Eestis tööd andvates ettevõtetes on palgad sajaprotsendiliselt seotud tarbijahinnaindeksi muutustega, selgus hiljutisest Hay Groupi palgauuringust. Pooled ligi 70 küsitletud suurettevõttest möönsid, et nad siiski arvestavad tarbijahinnaindeksi muutust oma palgapoliitika kujundamisel või töötasude ülevaatamisel. Kuid mil määral nad seda teevad, uuringust välja ei tulnud, nentis Hay Groupi Eesti esindaja Martin Litvinov.
Nendes üksikutes ettevõtetes, kus tarbijahinnaindeksi muutust sada protsenti arvestatakse, on üldjuhul kas väga tugev ametiühing või ettevõtte töötajaskonnal hea kollektiivleping, ütles Litvinov. Sagedamini tuleb tema sõnul indeksiga vähem või rohkem arvestamist ette tööstuses, aga ka näiteks riigiasutustes. Ka suurtes rahvusvahelistes ettevõtetes, kus see on aastakümnete jooksul välja kujunenud tugev traditsioon.
Üldiselt on nii, et ega nn tavatöötajale keegi palganumbri sidumist tarbijahinnaindeksiga vabatahtlikult pakkuma ei lähe, kirjeldas Litvinov palgaturul toimuvat. Pigem siis, kui tööle võetakse juht ja ta ise seda küsib, ning kui nähakse, et ta on küsitut väärt, pannakse see individuaalsesse töölepingusse. Kuid neid töölepinguid meie ei näe. Et tarbijahinnaindeksi palkadega sidumine on Eestis suhteliselt võõras teema, näitasid ka töölehe telefonikõned ettevõtetesse: üheksast kolmes oldi siiralt üllatunud, et midagi sellist võib üldse esineda; kolmes vastati, et nad arvestavad üldisi hinnamuutusi ja vaatavad palgad üle kord aastas. Kolm küsitletut ei arvesta hinnamuutusi üldse. Sagedasim põhjendus oli, et tarbijahinnaindeks tõuseb Eestis pidevalt ja tööandjale hakkaks see käima rahakoti pihta.
Tööandjale hea puhver
Litvinovil on siinkohal tuua järgmine näide. Ühes ehitusmaterjale tootva rahvusvahelise kontserni Eesti esinduses tõsteti vastavalt kollektiivlepingule palkasid igal aastal kõigil täpselt tarbijahinnaindeksi võrra. Vahepeal oli ehitussektoris buum ja kui ametivendadel mujal tõusid palgad isegi 3040 protsenti aastas, siis nendel ikka vaid tarbijahinnaindeksi jagu mõni protsent. Töötajad tegid õigesti, et ära ei läinud. Sest praegu on teistega võrreldes just nende olukord hea: palk tõuseb ikka endiselt tarbijahinnaindeksi võrra.
See on mõnes mõttes kasulik puhver kui on head ajad, on sul tööandjana megakasum (sest maksad oma töötajatele võrdlemisi vähe palka), kui tulevad rasked ajad, pole suure tõenäosusega vaja karta kaadrivoolavust, rääkis Litvinov.
Tarbijahinnaindeksi muutusest annavad statistikud teada iga kuu, palkade puhul eelistatakse seda arvestada kas kord aastas või kord kvartalis, väga harva iga kuu. Maailmas on vaid kaks riiki, kus tarbijahinnaindeksi muutusi palkades arvestatakse automaatselt need on Belgia ja Luksemburg, ütles Hay Groupi juht Balti riikides Koenraad Claeys. Mujal on see töötajate ja tööandjate vahelise kokkuleppe küsimus. Huvitav on seegi, et näiteks Belgias on selle jaoks välja arvutatud täiesti omaette tarbijahinnaindeks, mis ei hõlma tubaka ja alkoholi hinna tõusu.
Kommentaar
Aksel Ers, Narva Elektrijaamade personalidirektor
Näitaja, millega oma töötajate palkasid võrdleme, on vabariigi keskmine kuubrutopalk. Võrdlus viimase nelja kvartaliga näitab võimalikku mahajäämust ja prognoos järgneva nelja kvartaliga näitab, kui palju on vaja korrigeerida, et keskmine palgatase ettevõttes ei jääks alla vabariigi keskmisele tasemele antud perioodi lõpuks. Oluline on, et ette-võttes makstav palk oleks konkurentsivõimeline kõikidel ametikohtadel, et mitte tekitada nn ülemakstud ametikohti. Teatud ametikohtadel meil kahjuks võrdlus riigis puudub. Kollektiivlepingus on sätestatud, et palkasid korrigeeritakse reeglina majandusaasta 1. kvartalis.
Aastaga 1000 krooni juurde
Kuidas indeks palka muudab:
Palk seoti indeksiga
Juhani brutopalk oli 2007. aastal 10 000 krooni kuus.
Alates 2008. aastast on see seotud tarbijahinnaindeksi igakuise muutumisega.
Niisiis sai Juhan palka:
jaanuaris 10 220 kr (tarbijahinnaindeksi muutus võrreldes eelmise kuuga oli 2,2%);
veebruaris 10 260.88 kr (0,4%);
märtsis 10 342.97 kr (0,8%);
aprillis 10 446.40 kr (1,0%);
mais 10 509.08 kr (0,6%);
juunis 10 572.13 kr (0,6%);
juulis 10 646.13 kr (0,7%);
augustis 10 656.78 kr (0,1%);
septembris 10720.72 kr (0,6%);
oktoobris 10 763.60 kr (0,4%).
Kui Juhani palka vaadataks tarbijahinnaindeksiga seoses üle kord aastas, siis muutuks see nii: 2007. aasta oktoobris 10 000 kr 2008. aasta oktoobris 10 980 kr.
Statistikaamet ajakohastab tarbijahinnaindeksi kaalusüsteemi ja arvutuste aluseks olevaid baashindu igal aastal.