Helve Toomla,
jurist
Kas tööandjat peab lapsepuhkuselt naasmisest teavitama? Kas tööandja võib suunata mind vana töökoha asemel tööle mujale või on see otsus ikka minu teha?
Kui tööle naastakse lapsehoolduspuhkuse avalduses äranäidatud ajal, tavaliselt lapse kolmeaastaseks saamisel, siis ei pruugi puhkuse lõppemisest eraldi teatada, see on tööandjal niigi teada. Kasutab aga töötaja õigust lõpetada lapsehoolduspuhkus enne kunagises puhkuseavalduses näidatud aega, on viisakas (seadus nõuab pooltelt viisakust!) sellest tööandjale nädal või paar ette teatada. Vahel on etteteatamise aeg näidatud töösisekorraeeskirjas või kollektiivlepingus, siis tuleb juhinduda seal näidatud ajast.
Ma ei saanud päris täpselt aru, mida küsija peab silmas töökoha all. Kui teist ametikohta ja teistsugust tööd, siis seda töölepingu tingimust tööandja ühepoolselt muuta ei saa. Kui aga teist töö tegemise asukohta, siis tuleks vaadata, kuidas töölepingus kokku on lepitud. On seal näiteks kirjas, et töö tegemise koht on tööandja asukohas Tallinnas, siis tuleb Tallinna piires ka tööd teha. Nii töötaja kui ka töö-andja peavad täitma töölepingus kokku lepitud tingimusi, ilma kokkuleppeta neid muuta ei saa.
Töötan logistikafirmas, mis kolib peatselt Harjumaale. Töölepingutes on töö tegemise kohana kirjas Tallinn. Kuidas peaksid käituma töötajad, kui neile see muudatus ei sobi? Kas töötajad, kellele firma uus asukoht ei sobi, peaksid ise omal soovil lahkuma? Või tekib siin koondamise olukord? Uue asukoha tõttu suurenevad paljudel kulutused tööle ja koju tagasi jõudmiseks, lisaks veel suur ajakulu.
Töölepingu tingimusi, sh töö tegemise kohta, on võimalik muuta poolte kokkuleppel. Kui töötaja on nõus edaspidi Harjumaal tööl käima, kirjutab ta töölepingu vastava punkti muudatusele alla ja sellega ongi kokkulepe sõlmitud. Töötaja, kes ei ole nõus Harjumaal töötama, peaks sellest tööandjale teatama. Töölepingu muudetud tingimusele ei tohiks sel juhul alla kirjutada. Selle töötaja suhtes tekib tööandjal koondamise olukord, sest töö lõpeb sellel tingimusel, mis töölepingus kokku oli lepitud töötamiseks Tallinnas. Samas ei saa töötaja ise enda koondamist nõuda. Juhul kui teda ei koondata, võib ta töölepingu lõpetada oma algatusel töölepinguseaduse § 82 alusel tööandjapoolse lepingutingimuste rikkumise tõttu, sest tööandja ei kindlusta teda enam tööga kokkulepitud kohas. Muidugi on igal töötajal alati õigus lõpetada tööleping ette-nähtud korras ka lihtsalt omal soovil, ilma põhjust näitamata.
Saada oma tööalane küsimus: