Helve Toomla
jurist
Töötaja tahab minna õppepuhkusele (tasemekoolitus) ja kirjutas avalduse viieks kalendripäevaks (ER). Tööandja aga tahab, et ta kirjutaks avalduse seitsmeks õppepuhkuse päevaks. Koolist anti tõend, mis kinnitab, et sessioon kestab ühe nädala. Töötaja aga vastab, et laupäev ja pühapäev on niikuinii tema ametlikud puhkepäevad. Kas tööandjal on õigus nõuda, et õppepuhkuse avaldus oleks kirjutatud just seitsmeks kalendripäevaks?
Täiskasvanute koolituse seaduse § 8 lg 3 järgi antakse tasemekoolituses osalemiseks õppepuhkust töötaja soovil õppesessioonideks. Sessiooni aja määrab koolitusasutus ja näitab selle ära oma teatises. Õppepuhkuse kestuse arvutamine toimub puhkuseseaduses sätestatud korras, s.t puhkust antakse kalendripäevades. Seega on tööandjal õigus nõuda, et ka puhkepäevad arvataks õppepuhkuse hulka.
Meie firma juurde loodi tütarettevõte, kuhu on plaanis üle viia kõik senised töötajad. Kas piisab sellest, kui lisame olemasolevatesse töölepingutesse tööandja uue nime, või peame siiski iga töötajaga sõlmima uue töölepingu?
Kahjuks ei selgu küsimusest, mis alusel töötajad teisele firmale üle antakse. Kui tegemist on senise firma jagunemisega või selle majandusüksuse ühelt isikult teisele mingil õiguslikul alusel üleandmisega, siis lähevad töölepingud uuele tööandjale töölepinguseaduse § 6 alusel seniste tingimuste kohaselt üle, muudetakse ainult tööandja nime. Uue lepingu sõlmimiseks põh-just ei ole. Sellel, et üks on emafirma ja teine tütarfirma, töösuhetes tähtsust ei ole. Tegemist on kahe erineva juriidilise isikuga, s.t ka eri tööandjatega.