Agne Narusk
Tööinimestele mõeldud kursustele ei pääse töötu ka siis, kui seal on vabu kohti.
Tööalases ümber- või täiendusõppes kehtib range tööjaotus: töötuid koolitab tööturu-amet, töötajad saavad kursustel osaleda haridus- ja teadusministeeriumi kaudu. Ja võimalusi tööinimestele jagub: tasuta koolitust pakub kokku 37 kutse-õppeasutust ja rakenduskõrgkooli ning 48 vabahariduslikku koolituskeskust üle Eesti. Töötuna arvel olija ees on need uksed lukus isegi siis, kui kursustel on vabu kohti.
Kohutavalt halb tunne on töötule öelda, et kahjuks ei saa te väljavalitud kursusele õppima tulla, sest te ei käi tööl, võtab haridus- ja teadusministeeriumi (HTM) täiskasvanuhariduse talituse juhataja Terje Haidak kokku nendeni jõudnud kutseõppe-asutuste juhtide mure. Tuleb ette, et töötu võtab end arvelt maha selleks, et minna HTM-i kaudu leitud sobivale koolitusele. Ja kui koondamisteade käes, otsitakse kibekähku välja sobilik kursus, et jõuaks end veel tööinimesena sinna möllida. Kui veab, sest vabad kohad kaovad minutitega ning tahtjaid on mitu korda rohkem.
Viis, kuidas kaks asutust õpihimuliste jaoks koolituskursusi hangivad, on samuti erinev. HTM teeb õppeasutustele ja koolituskeskustele riikliku tellimuse, tööturuamet (TTA) on kohustatud iga koolituskursuse jaoks välja kuulutama riigihanke. Selleks tuleb esmalt kokku saada mingi arv osalejaid, edasi järgneb kuid kestev hankeprotseduur. Kui koolitust ostetakse erandkorras vaid ühele töötule, tuleb võtta pakkumised mitmelt koolitajalt. Ka see on ajamahukas, kuid siiski kiirem ja vähem bürokraatlik kui riigihange.
Tööturuameti peadirektori Tiina Ormissoni sõnul pole selline süsteem praeguses olukorras kindlasti mõistlik, kuid amet seda muuta ei saa. Mõistagi võiks teatud koolitustele olla riiklik tellimus, nagu on HTM-il, nentis ta. See aga nõuab muudatusi seaduses. Seni, kuni vajalikke muudatusi pole, tuleb TTA-l piinliku täpsusega järgida riigihanke protseduure ning määrust struktuuritoetuste väljamaksmise korra kohta. Karmid nõuded peletavad eemale ka koolitajaid: palju lihtsam on vastata teise ministeeriumi riiklikule tellimusele kui jännata töötute ümberõppega.
Ministeerium pole päri
Väide, et koolituste tellimine riigihanke korras on äärmiselt mahukas ja aeganõudev, ei pea paika, vastas sotsiaalministeeriumi tööturu osakond kollektiivselt küsimusele, kas poleks mõttekas praegustes oludes muuta töötutele mõeldud koolituste tellimist kiiremaks ja lihtsamaks. Tööturukoolituse tellimine erineb n-ö klassikalisest avatud hankemenetlusest ning annab hankijale oluliselt vabamad käed. Teatud juhtudel võib tõesti olla, et lepingupartneri leidmine on veninud. Protseduuri pikkus sõltub tihti koolituse liigist ning võimalike pakkujate arvust. Ministeeriumi kinnitusel saab TTA mahukamaid koolitusi tellida ka siis, kui koolitusgrupp veel koos ei ole. Koolitusi on tellitud ka ette ning lepingud sõlmitud teatud juhtudel kuni 2009. aasta lõpuni, selgitas tööturu osakond.
Rahaline toetus õppijale
Tööturukoolitusel osalemise toetused
Stipendiumi on õigus saada töötul, kes osaleb vähemalt
40 tundi kestval tööturukoolitusel. Ühe osaletud tunni eest saab stipendiumi 3 krooni ja 75 senti.
Sõidu- ja majutustoetuse ülemmäär on 1200 krooni kuus. Ühes kuus hüvitatakse nii sõidu- kui ka majutuskulusid, ühe päeva eest hüvitatakse kas sõidu- või majutuskulud.
Allikas: www.tta.ee
Ka tööotsijad on nüüdsest oodatud
Sellest kuust saavad seni vaid töötavatele inimestele mõeldud kutseõppeasutuste täienduskoolitustel osaleda ka tööotsijad ja eri põhjustel töölt eemal viibijad, nagu lastega kodus olevad emad, pensionärid jt, edastas eelmisel nädalal haridus- ja teadusministeerium uudise esimese nn piiriülese ettevõtmise kohta. Töö-otsijana mõeldakse siin siiski endiselt meest-naist, kes pole töötuna tööturuametis arvel.
HTM-i projektijuht Inna Laanmets paneb inimestele südamele, et õppimisvõimalusi tuleb uurima hakata aegsasti. Teave kõikide koolituste kohta on ministeeriumi kodulehel. Koolitustele saab registreeruda kutsekoolides, neist paljudes ka elektrooniliselt. Teise poolaasta kursuste nimekiri pannakse internetti üles juuni lõpuks, nii mõneski kutsekoolis algavad need juba augustis.