Helve Toomla, jurist
Töötan osalise tööajaga, ühes kuus 80 tundi. Nüüd läheb kolleeg kaheks nädalaks puhkusele ja mina pean teda asendama. Nii tuleb mul töötunde kokku 104. Tööandja ei ole nõus ületundide eest maksma, vaid pakub selle eest järgmisel kuul vabu päevi. Mina vaba aega ei soovi. Kas võin nõuda ületundide eest lisatasu?
Kui teist töötajat tuleb asendada enne uue töölepinguseaduse jõustumist, s.t enne 1. juulit, tuleb tööandjal maksta töölepingus kokku lepitud tööajanormi ületava aja eest lisatasu 50% töötaja tunnipalga määrast, kui ei ole lepitud kokku vaba aja andmises. Küsija peaks saama lisatasu 24 tunni eest.
Pärast uue seaduse jõustumist hüvitatakse ületunnitöö vaba ajaga, kui ei ole kokku lepitud hüvitamist rahas. Seega tuleks edaspidi rahalise hüvituse (1,5-kordse töötasu) saamiseks enne ületunnitöö tegemist sõlmida sellekohane lepe.
Kas ka osalise tööajaga töötajal on enne riigipüha kolm tundi lühem tööpäev?
On küll. Näiteks peatselt saabuvale võidupühale vahetult eelneval tööpäeval 22. juunil on ka osalise tööajaga töötava inimese tööpäev kolme tunni võrra lühem. Seaduse alusel lühendatakse tööpäeva ainult enne uus-aastat, Eesti Vabariigi aastapäeva, võidupüha ja jõululaupäeva.
Mida pean tegema, kui minu neljakuuline katseaeg lõpeb, kuid tööandja ütles, et pikendab katseaega veel ühe kuu võrra?
Katseaja maksimaalne pikkus on seadusega määratud, tööandjal ei ole õigust seda üle nelja kuu pikendada ega uut katseaega määrata. Kui ta seda siiski teeb ja lõpetab siis sel ajal ehk pärast töölepingus kokku lepitud nelja kuu möödumist töölepingu katseaja ebarahuldavate tulemuste tõttu, on töötajal õigus nõuda töövaidluskomisjoni või kohtu kaudu sellise lepingu lõpetamise ebaseaduslikuks tunnistamist ja tööle ennistamist või hüvitust.
Saada oma tööalane küsimus:
Vastused ilmuvad samas rubriigis esimesel võimalusel.
Loe ka varasemaid: www.epl.ee