Helve Toomla, jurist
Kui tööandja lõpetab lepingu n-ö päevapealt usalduse kaotuse paragrahvi alusel ning töötaja ei ole põhjendusega nõus, kuidas tuleks siis tal edasi käituda? Kas jääda töökohale või lahkuda?
Töölepingu lõpetamine ehk ülesütlemine vormistatakse kirjalikult töölepingus. Seal näidatakse, mis alusel ja millal on leping üles öeldud. Enne lepingu lõppemist peab tööandja andma töötajale töölepingu ülesütlemisavalduse, milles ta seda põhjendab. See avaldus tuleb teha kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis.
Kui töötaja leiab, et tema tööleping on üles öeldud ilma seadusliku aluseta või on seejuures rikutud vorminõudeid, võib ta töövaidluskomisjonile esitada avalduse või kohtule hagi ülesütlemise tühisuse tuvastamise nõudega (varem nimetati seda töölepingu lõpetamise ebaseaduslikuks tunnistamise nõudeks) ning samas peab ta näitama, milles seisneb tööandjapoolne seaduserikkumine. Töövaidlusavaldus või hagi tuleb esitada 30 kalendripäeva jooksul arvates ülesütlemisavalduse saamisest.
Küsijal tuleb töövaidlusorganile esitada kõik need tööandjalt saadud dokumendid, mis töölepingu ülesütlemist, selle alust ja kuupäeva tõendavad, eelkõige siis ülesütlemisavaldus (teade) ja lõpetatud tööleping. Kui tööandja kirjalik teade ehk ülesütlemisavaldus on saadud ja selles näidatud lepingu lõppemise aeg möödas, ei ole töötajal õigust enam töökohal olla.
Uues töölepinguseaduses muutus valveaja mõiste. Kui töö- ja puhkeaja seaduses oli valve-aeg osa vabast ajast, siis nüüd saab valveaega (antud juhul arsti koduvalvet) rakendada vaid sel juhul, kui töötajale on tagatud seaduses ette nähtud igapäevane ja iganädalane puhkeaeg (TLS § 48). Samas sätestavad uue seaduse § 51 ja § 52 igapäevase ja iganädalase puhkeaja mõiste. Selle järgi saaks kasutada valve-aega ööpäevas neli tundi (kaheksa tundi tööpäev ja 12 tundi puhkeaega). Kuidas see praktikas välja näha võiks?
Olulisi muudatusi ei tohiks praktikas tekkida, sest igapäevase vähemalt 11-tunnise puhkeaja nõuet tervishoius ei pruugi kohaldada. Oluline on, et lühem puhkeaeg ei kahjustaks töötaja tervist ja ohutust. Valveaeg on uue seaduse kohaselt omaette aeg, see ei mahu töö- ega puhkeaja hulka. Lubatud valveaja saame, kui lahutame tööaja ja puhkeaja ööpäeva 24 tunnist. Seadus enam valveaja piirtunde ei sätesta. Valveaja tasu ei jäta seadus enam üksnes kokkuleppe küsimuseks, see ei tohi olla väiksem kui 1/10 kokkulepitud töötasust. Riigipühadel valveaja eest kahekordset tasu ei maksta.
Kas ettevõttes, kus töötab vähem kui kümme inimest, tuleb maksta koondamishüvitist?
Töölepinguseadus kehtib kõigile töötajatele ja tööandjatele ühtviisi, olgu firmas töötajaid üks või 1001. Kui väikefirmas on olemas alus töölepingu ülesütlemiseks koondamise tõttu, tuleb sellest koondatavale ette teatada olenevalt tema tööstaaist sama tööandja juures ja maksta ka koondamishüvitist.
Saada oma tööalane küsimus: