Helve Toomla, jurist
Lähen sügisel lapsehoolduspuhkuselt tagasi tööle. Kas mul kehtib sama tööleping, mille sõlmisin enne lapsega koju jäämist või on vaja sõlmida uus? Küsin ka, et kas mul on õigus keelduda valvetest (töötan meditsiiniasutuses kaheksa tundi päevas), kui mul on alla kolme-aastane laps. Töökorralduslikult on valves olemine vajalik.
Küsija peab oma valveaja puhul ilmselt silmas tööaega, ta on siis tööl ja täidab tööandja korraldusi. Valveaeg õiguslikus mõttes ei kuulu tööaja hulka, töölepinguseaduse (TLS) § 48 kohaselt on see aeg, mil töötaja on tööandjale kättesaadav tööülesannete täitmiseks väljaspool tööaega. Valveaja rakendamiseks peab olema sellekohane kokkulepe tööandja ja töötaja vahel, selle eest tuleb töötajale maksta tasu, mis ei tohi olla väiksem kui kümnendik kokkulepitud töötasust. Kui töötaja kutsutakse valveajal tööle, algab tööaeg. Valveaeg ei ole ka mitte puhkeaeg, töötajale peab igal juhul lisaks töö- ja valveajale jääma igapäevane ja iganädalane puhkeaeg.
Igapäevast puhkeaega peab 24-tunnise ajavahemiku jooksul olema üldjuhul vähemalt 11 tundi järjest, kuid seda piirangut ei kohaldata tervishoiu- ja hoolekandetöötajatele. Siiski ei tohi ka viimati nimetatuile kehtestada sellist tööaega, mis kahjustaks töötaja tervist ja ohutust. Iganädalast puhkeaega peab olema vähemalt 48, summeeritud tööaja arvestuse korral vähemalt 36 tundi järjest. Alla 3-aastase lapse kasvatamine töö- ja puhkeaja kasutamisel eeliseid ei anna.
Rasedatele ja rinnaga toitvatele emadele peab tööandja töötervishoiu ja tööohutuse seaduse alusel looma sobivad töötingimused.
Tööandjal ei ole õigust ühepoolselt töölepingut muuta ega seda lapsehoolduspuhkuse ajal üles öelda, seega kehtib pärast lapsepuhkuse lõppu senine tööleping muutmatul kujul edasi. Uue lepingu sõlmimiseks ei ole põhjust.
Tööandja tahab sõlmida töötajaga kokkuleppe osalise ajaga töötamiseks kuni aasta lõpuni. Tahan teada, mida peab silmas pidama, enne kui sellisele töölepingu tingimusele alla kirjutada. Mida võib see tulevikus kaasa tuua?
Kui töötaja on andnud allkirja töölepingus (st nõusoleku) osalise tööajaga töötamiseks, toob see kaasa eelkõige töötasu ja sellega ka keskmise töötasu vähenemise. Viimane omakorda mõjutab puhkusetasu, haigus- jm hüvitiste suurust.
Töölepingus võib muudatuse tööajas teha nii tähtajaliselt kui ka alaliselt. Tööandja peab aga arvestama sellega, et üle kokkulepitud tööaja, sh üle osalise tööaja töötamine on ületunnitöö ja see kuulub hüvitamisele vaba aja või rahaga.
Saada oma tööalane küsimus: