Tiina Saar
Töökoha kaotus sunnib võrdselt võidurelvastuma nii müügimeest kui ka kopajuhti. Järeleandmisi ei tehta kandideerimisel kellelegi, sest valida on paljude seast.
Tööturule on sisenenud uus liik töötuid otse kõrgkoolist riigi-ametisse potsatanud ametnikke, kel pole kunagi olnud tarvidust end müüa, sedastas hiljuti CV-Onlinei turundusjuht Raimo Matvere, kes peab iga päev silmas internetti üles pandud elulookirjeldusi.
Et tööalane enesemüük pole eestlaste tugevaim külg, nägin karjäärinõustajana ka Tööotsija saates. Viieteist saate jagu salvestusi on näidanud, et väga hästi oskavad end esitleda vaid loovjuhi kandidaadid, kelle CV-d äratasid lugedes huvi ja intervjuul jätkus juttu kauemaks.
Eestlase elulookirjeldus on napp ja lakooniline. Enamasti on puudu töökogemuse täpne kirjeldus ning tööandja jaoks nii oluline teave sellest, millisest valdkonnast on pärit varasemad tööandjad. Alles vestlusel selgub, et töösoovijal on varasalves peidus märksa rohkem, kui esmapilgul paistab kas või tööväliste kogemustena.
Õnnetuseks praagitakse igavad elulookirjeldused juba esimeses voorus välja ja varasalve sisu jääbki avastamata.
Minu kui karjäärinõustaja peamine küsimus tööotsijate CV-sid lugedes on aga see, et mis ajendil on inimene oma valikuid teinud. Üsna sageli ei lähe kokku haridusvalikud ja töökogemus. Sootuks harva kohtab selliseid tööotsijaid, kes teavad, mida tahavad, kes põlevad kirest teha just seda, mida nad teevad. Enamasti ollakse rahuldunud sellega, mis on, või siis vahetatud töökohti ilma suurema juurdlemiseta, mille poolest on järgmine eelmisest parem. Hämmastavalt vähe on 3040-aastased saanud innustust, ideid ja eeskuju kaasa oma vanematelt.
Kõige kurvemad on ehk kar-jääriunistused. Suurem osa tööotsijaid ihkab stabiilsust ja normaalset tööd. Nad on rahul sellega, mida saavad, peaasi, et midagi oleks. Või jahivad kohti, mis neid pikas perspektiivis ikkagi õnnelikuks ei tee. Tööõnn on kauge ja kummaline termin vägagi paljude jaoks.
Kuhu on kadunud mänguilu?
Küsin alati karjäärinõustamisele tulnutelt lapsepõlve unistuste kohta. Just sel hetkel muutub kammitsetud asend loomulikuks, midagi murdub ja vallandub, tööotsijad hakkavad rääkima ilusatest maailmadest, suurtest asjadest, loovast eneseteostusest, mis millegipärast jäi tegemata. Kas ei uskunud nad ise piisavalt endasse või tõi elu kaasa ootamatud keerdkäigud. Nii nad siis elavad inertsist seda tööelu, mis parajagu on.
Enne kui me ei hakka juurdlema selle üle, millist tööd rõõmuga teeksime, milleks me tegelikult valmis oleme ja kust otsast seda kõike õppima peaks hakkama, ei juhtugi meie tööelus midagi head. Sest, nagu öeldud, keskpärase CV-ga tööotsijate jaoks jäävad uksed suletuks.
Sama muster kordub tööintervjuul, kus valikute teadlikkusel, selgel eneseväljendusel ning oma annetel põhineval enesemüügil on veel kõvasti arenguruumi. Näiteks võib karjäärinõustamisel selguda, et aastaid finantsisti ametit pidanud särav naine on tegelikult kirglik norra keele asutaja ning on seda seni pidanud oma veidraks hobiks. Samal ajal oleks ta ilmselt maailma rõõmsaim inimene, kui saaks oma tööelu selle keelega siduda.
Julgustan inimesi nägema oma hobides eneseteostust. Praegune aeg nõuab, et me kõike ühele kaardile ei paneks. Sellel nn kaleidoskoobikarjääri ajastul võib tööellu vabalt tuua teist värvi kilde, millega oma ellu tähendust, elatist ja arengut tuua.
Tee unistuste töökohani
Tiina Saarelt ilmus hiljuti raamat tööõnnest Tee unistuste töökohani. Kas unistuste töökoha saame siis, kui tööle klaperjahti peame? Või siis, kui vaikselt elu ja enese üle mõtiskleme, küsib raamatu autor. Ainuüksi julgus sundida praegusel ajal inimesi rahast ning töökoha kaotamise hirmust kaugemale vaatama väärib seda, et raamat kätte võtta ja läbi lugeda. Ja kindla peale võiksid seda teha need, kes on püsiva töö kaotanud ja juurdlevad, millega üldse edasi minna.
Agne Narusk