Haridus- ning infomessi Intellektika 2014 ja teiste partneritega koostöös läbi viidud CV Keskuse uuringust selgus, et noorte seas paistab silma endiselt väga tugev sooline palgalõhe. Noorte palgaootus jääb suurusjärku 800-1200 bruto, kuid märgatav osa naistest on nõus töötama ka madalama tasu eest, teatas CV Keskus.
Kui 22 protsenti meestest on nõus töötama alla 800 euro suuruse brutopalgaga, siis sama suure tasu eest on nõus tööle asuma koguni 44 protsenti naistest. Enam kui 1200 euro suurust brutopalka sooviksid saada 28 protsenti meestest ning kõigest 15 protsenti naistest, teatas CV Keskus.
«Palgaootused on aastaga kergelt kasvanud, kuid kahjuks on endiselt noorte seas märgatav selge sooline palgalõhe,» kommenteeris uuringu tulemusi CV Keskuse tegevjuht Paavo Heil. «Võrreldes aastataguse ajaga on noorte seas sooline palgalõhe siiski vähenenud. Aasta tagasi oli alla 800 eurose brutopalga eest nõus töötama 22 protsenti meestest ning 48 protsenti naistest.»
Suurenemas on aga töötavate tudengite osakaal ning naised on meestest avatumad kooli kõrvalt tööle asuma. Kõigest 7 protsenti naistest ning 16 protsenti meestest vastas kindlakäeliselt, et ei kavatse õpingute kõrvalt töötada. Kuna keskmiselt 90 protsenti vastanutest juba töötab, kavatseb tööle asuda või kaalub seda, siis järeldab CV Keskus, et noored tunnevad täna vajadust lisaks teooriale omandada kooli kõrvalt ka praktilist töökogemust.
Kindlasti on noored pidevalt muutuvas majanduses suunanud oma pilgud ka kaugemale tulevikku ning soovivad töökogemusega parandada oma võimalusi tööturul peale kooli lõpetamist, usub CV Keskus. Noored, kes soovivad palka üle 1200 euro, peavad lisaks teadmistele olema kas suutelised end väga hästi uuele tööandjale müüma või näitama ette ka praktilisi kogemusi. Uuringu tulemusi analüüsides järeldab CV Keskus, et palgasoov on noorte seas valdavalt realistlik, kuid kohati ka noortele omapäraselt ambitsioonikas. Kõrgemate eesmärkide nimel ollakse aga valmis ka rohkem pingutama ning läbi töökogemuse oma võimalusi tööturul parandama.
Uuringus osales 458 noort üle Eesti. 86 protsenti vastanutest olid 14-22 aastased.